Aby zastosować zwolnienie, trzeba spełnić warunki
Jednym z kryteriów dających prawo do ulgi na powrót jest posiadanie certyfikatu rezydencji lub innych dowodów dokumentujących miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w okresie niezbędnym do ustalenia prawa do tego zwolnienia.
W analizowanej sprawie czytelnik wrócił na stałe do Polski 10 maja 2023 r. W wyniku przeniesienia miejsca zamieszkania na terytorium Polski stał się polskim rezydentem podatkowym. Warunek wskazany w art. 21 ust. 43 pkt 1 ustawy o PIT został więc spełniony.
Czytelnik powrócił do Polski na stałe 10 maja 2023 r., a zatem okres przebywania w Polsce w 2023 r. przekroczy wymagane 183 dni (nie licząc wcześniejszych pobytów na weekend lub święta czy podczas urlopu – nie wiemy nic n ten temat), co wystarcza aby uznać, że w 2023 r. czytelnik będzie podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
W okresie trzech lat kalendarzowych poprzedzających rok 2023, w którym czytelnik wrócił na stałe do Polski, miał on na terytorium RP ograniczony obowiązek podatkowy, ponieważ od stycznia 2014 r. do powrotu do Polski w 2023 r. mieszkał i pracował w Niemczech. Spełnił zatem wymagania wskazane w art. 21 ust. 43 pkt 2 lit. a i lit. b ustawy o PIT.
Czytelnik spełnił również warunek wskazany w art. 21 ust. 43 pkt 3 lit. a ustawy o PIT, ponieważ posiada polskie obywatelstwo.
Kolejnym istotnym kryterium umożliwiającym zastosowanie ulgi na powrót jest – stosownie do art. 21 ust. 43 pkt 4 ustawy o PIT – posiadanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta